Gdy komin nie lubi dymu


powrót
Mechaniczny ciąg kominowy

Komin, rzecz prosta, do czego służy, każdy wie. Na całym świecie, wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba odprowadzania zużytego powietrza lub spalin, buduje się kominy. Choć tak popularny i znany, jednak w praktyce okazuje się, że jego użytkowanie dostarcza wielu problemów.
Podstawowe z nich to:
 • Zbyt mały wytworzony ciąg powietrza. Oznacza to, że prawdopodobnie komin nie jest dopasowany
  do urządzenia grzewczego (kupujemy wkład kominkowy patrząc na jego wygląd a nie na moc -
  "żonie bardzo się podobał"). Co wtedy robimy? Budujemy nowy komin lub podwyższamy istniejący.
 • Wilgoć w kominie. Jest to sygnał, że w kominie panuje temperatura przy której ze spalin wykrapla się woda. Komin jest albo źle zaizolowany albo panują złe warunki spalania. Rozwiązuje ten problem właściwe zaizolowanie cieplne komina lub zmniejszenie jego średnicy.
 • Zimny ciąg wsteczny. Sytuacja ta ma miejsce gdy prędkość przepływu spalin jest zbyt niska, a zimne powietrze biegnie wzdłuż ścianek komina powodując zaburzenia w jego funkcjonowaniu (spadek ciągu). Komin jest przewymiarowany.
 • Niekorzystne położenie komina względem planowanego usytuowania urządzenia grzewczego. Jest to sytuacja często spotykana w tzw. starym budownictwie. Brakuje wolnego komina w bezpośredniej bliskości planowanego położenia np. kominka a tam gdzie wolny przewód jest, nie może stać kominek. Co wtedy? Budować nowy komin?
  Rozwiązanie każdego z powyższych problemów jest kosztowne, nie daje gwarancji, że zastosowane rozwiązania będą skuteczne. Spotykając się z tymi problemami w praktyce, duńska firma Exhausto podjęła się opracowania urządzenia, które zapobiega tym niekorzystnym zjawiskom. W 1957 roku powstał pierwszy elektryczny wyciąg spalin Exhausto. Przez lata udoskonalany z powodzeniem przetestowany na wymagających rynkach Niemiec, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, USA pojawił się również w Polsce w postaci modeli RS i RSV.
Exhausto wytwarza i wprowadza na rynek kompletne systemy wyciągów spalin. Składają się na nie wyciągi z automatycznymi sterownikami, co gwarantuje optymalny ciąg kominowy niezależnie od umiejscowienia, przekroju lub wysokości komina. Gama wyrobów może rozwiązać wiele problemów z ciągiem kominowym. Dostarczamy Firma oferuje systemy dla m.in.:
 • kominków i pieców,
 • bojlerów i piecyków podgrzewających wodę (gazowych, olejowych, na paliwo stałe),
 • zespołów grzewczych, gdzie kilka bojlerów jest podłączonych do zbiorczej instalacji kominowej.
  Instalowane na wierzchu komina, wyciągi spalin posiadają możliwości, które znajdują zastosowanie dla urządzeń grzewczych, od małych palenisk kominkowych w prywatnych domach, po duże handlowe/przemysłowe instalacje grzewcze. Systemy dla urządzeń gazowych mają wbudowane antyawaryjne układy bezpieczeństwa spełniające wymagania międzynarodowych standardów.
  Wyciągi spalin zazwyczaj instalowane są na wierzchu komina, ale mogą być również montowane na ścianie. Umożliwiają transport spalin odcinkami poziomymi o łącznej długości do 15 mb!
Do zalet ciągu mechanicznego należy także zaliczyć:
 • wykorzystanie wyciągu spalin jako normalnego wyciągu wentylacyjnego (latem),
 • przez możliwość dodania "fałszywego" powietrza zmniejszamy ilość spalin,
 • łatwość rozpalania ognia. Panel sterujący posiada funkcję pracy na maksymalnych obrotach przez pierwsze 7 minut,
 • architektura bez wysokich kominów. Wysokość komina może być znacznie zredukowana,
 • wyciąg spalinowy wytworzy niezbędny ciąg kominowy niezależnie od kierunku i siły wiatru, temperatury zewnętrznej,
 • mniejsze zużycie paliwa poprzez kontrolę ciągu spalin,
  Wyciąg spalin, jak każda nowość, budzi wiele wątpliwości. Najczęściej zadawane pytania to:
 • Jak dużo energii elektrycznej zużywa wyciąg spalin? - Silnik ma moc ok. 50 W więc zużywa prądu tyle co żarówka elektryczna.
 • Czy wyciąg spalin spowoduje zużycie całego ciepła podczas nocy? - Jednostka sterująca automatycznie wyłącza wyciąg gdy temperatura spalin obniży się do np. 40oC.
 • Jaka jest opinia kominiarza? - Można łatwo odchylić wyciąg do pozycji serwisowej, co umożliwi kominiarzowi dogodny dostęp do komina.
 • Czy silnik elektryczny nie ulegnie przegrzaniu? - Wyciąg posiada odporność na spaliny o temperaturze do 250oC.
 • Czy można montować wyciągi na kominach stalowych? - Można instalować na każdym kominie, komin stalowy wymaga zastosowania odpowiedniej kryzy


Żadna część jak i całość utworów zawartych w portalu www.wtb.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Wydawnictwa Technika Budowlana Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Wydawnictwa Technika Budowlana Sp. z o.o. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

powrót